Día de los Muertos en México, czyli Dzień Zmarłych w Meksyku

Día de los Muertos en México, czyli Dzień Zmarłych w Meksyku

przez sobota 17 października 2015 0 komentarzy
W Polsce będziemy wkrótce obchodzić Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki; w USA, Kanadzie, i kilku innych miejscach – Halloween, za to w Meksyku – el Día de los Muertos – dzień, w którym mamy wspominać tych, którzy już od nas odeszli. Nie jest to jednak dzień ponury, jako że Día de los Muertos ma być także dniem wesołym (tak jak Halloween), o czym świadczą kolorowe przebrania i uliczne parady.

Dia_de_los_Muertos_Celebration_in_Mission_District_of_San_Francisco,_CA

 

Chociaż Día de los Muertos przypada drugiego listopada, w rzeczywistości trwa ono kilka dni (uroczystości rozpoczynają się 31 października i trwają do drugiego listopada), zaś przygotowania rozpoczynają się dużo wcześniej ze względu na organizację parad i kostiumów.

Día de los Muertos w Meksyku zostało zapoczątkowane wieki temu, jeszcze w czasach przedkolumbijskich, kiedy indiańskie święto zmarłych nie miało nic wspólnego z katolickimi wierzeniami narzuconymi rodzimym mieszkańcom. Z czasem, kiedy obszar Meksyku został podbity przez Hiszpanów, katolickie Día de Todos los Santos (Dzień Wszystkich Świętych) oraz indiańskie święto zmarłych zostały połączone. Co więcej, przez następne lata przyjęły się jeszcze inne zwyczaje, np. ozdabianie grobów kwiatami i świecami, bez których Día de los Muertos wyglądałoby dzisiaj całkiem inaczej.

dia_de_muertos_altar

Meksykanie obchodzą Święto Zmarłych zarówno w domu, jak i poza nim. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z budowaniem domowych ołtarzy na cześć bliskich zmarłych. Niektórzy zostawiają otwarte drzwi dla potencjalnych gości, którzy chcieliby zobaczyć przystrojony w kwiaty i świece ołtarz, czy też się pomodlić.

PYtzJgY

Drugie miejsce świętowania to, jak się pewnie domyślacie, cmentarz. Każdy grób powinien być odpowiednio umyty i przystrojony w kwiaty, świece, zdjęcia, a nawet jedzenie i picie. Bliscy zmarłych łączą się nad grobami opowiadając między innymi zabawne historie z życia tych, którzy już odeszli. Na cmentarzach można też usłyszeć ulubioną muzykę bliskich zmarłych graną na żywo przez uprzednio zatrudnionych muzyków. Popularnym wierzeniem lokalnej ludności jest to, iż dusze zmarłych wracają do grobów podczas Dnia Wszystkich Świętych oraz Zaduszek, dlatego też przyjęła się tradycja przynoszenia na groby ulubionych posiłków, napojów, czy przedmiotów bliskim nam zmarłych. W przypadku dzieci mogą to być ich ulubione zabawki. Czuwanie nad grobami trwa często całą noc i jest jednym z najważniejszych elementów celebracji.

dia_de_los_muertos_MG_8186

Trzeci sposób świętowania przybiera w Meksyku formę ulicznych parad, festiwali i imprez, również na kampusach uniwersyteckich. Podczas imprezy Meksykanie „wyśmiewają” śmierć przebierając się i malując twarze tak, aby jak najbardziej ją przypominać. Jednym z elementów jest słynna już w Meksyku postać tzw. Catriny, czyli kościotrupa przebranego w damskie ubrania.

Catrinas_2

maxresdefault

 

Jedną z wielu tradycji tego święta są np. las calaveritas de dulce, czyli małe trupie czaszki z cukru i czekolady, które służą jako ozdoba, ale także jako jedzenie. Niekiedy na calaveritas widnieją imiona zmarłych osób, którym są poświęcone. Inną potrawą jest tzw. pan de muerto, czyli „chlebek zmarłych”.

Variedad de calaveritas 2

pan-de-muerto

 

Święto Zmarłych jest obchodzone w podobny sposób również w innych krajach Ameryki Łacińskiej, z tą różnicą, iż często przybiera nieco odmienne formy ze względu na różnorodność lokalnych tradycji. W związku z liczną imigracją Meksykanów do Stanów Zjednoczonych, również tam możemy natknąć się na typowo meksykańskie formy świętowania Día de los Muertos, szczególnie w Kalifornii, Teksasie i Arizonie.

CIEKAWOSTKI NA TEMAT DÍA DE LOS MUERTOS W MEKSYKU

Podobno idea chlebka pan de muerto pokrytego pomarańczowym kolorem została zapoczątkowana przez hiszpańskich kolonizatorów, którzy chcieli zastąpić nim, indiański wówczas, zwyczaj składania ofiar z ludzi. Chlebek miał im go wyperswadować.

– Często na zdjęciach z Día de los Muertos zauważymy przeważającą ilość koloru pomarańczowego. Kolor ten był symbolem śmierci wśród lokalnych Indian z czasów przedkolumbijskich. Z tego też względu często na grobach w Meksyku widnieją pomarańczowe aksamitki.

– W Meksyku dzieci przyjęły znany ze Stanów Zjednoczonych zwyczaj proszenia o słodycze („trick or treat”). Ich prośba brzmi: ¿me da mi calaverita?


Dla zainteresowanych Día de los Muertos w Meksyku polecam poniższy film:

 

 

 

Brak komentarzy

Przejdź do dyskusji

Brak komentarzy

Nikt nie napisał jeszcze komentarza, możesz być pierwszy.

Twoje dane będą bezpieczne!Zarówno Twój adres e-mail, jak i pozostałe dane osobiste, nie zostaną przekazane osobom trzecim.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.