Jak skupić się na nauce języka?

Jak skupić się na nauce języka?

przez niedziela 15 stycznia 2017 0 komentarzy
 W dzisiejszych czasach skupienie się na nauce może nam się wydać dużo trudniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu, i to bynajmniej nie z braku zainteresowania tematem, ale ze względu na otaczające nas zewsząd media społecznościowe i ciągły napływ informacji, które potrafią zdekoncentrować nawet największego pasjonata języków obcych. Jeśli pragniesz nauczyć się języka obcego, skorzystanie z poniższych rad powinno polepszyć Twoje zdolności do skupienia uwagi, a tym samym przyczynić się do jeszcze większych postępów w nauce.


Zrelaksuj się.

Przed podjęciem jakiejkolwiek nauki, która wymaga Twojej pełnej uwagi, dobrze jest się wyciszyć i nieco zrelaksować. Wystarczy 10 min relaksu na kanapie z zamkniętymi oczami i relaksacyjną muzyką w tle, aby odprężyć umysł i ciało, oraz aby oderwać się od poprzednich czynności i problemów dnia codziennego. W ten sposób przygotujesz umysł na napływ nowych informacji.

 

Przygotuj własną przestrzeń do nauki.

Znajdź miejsce, w którym nikt i nic (w miarę możliwości) nie będzie Ci przeszkadzał. Dobrze, jeśli masz osobny pokój do nauki, który pełni rolę biura czy też biblioteczki domowej. Wybierz miejsce, w którym dobrze się czujesz, oraz uporządkuj je tak, aby przedmioty wokół Cię nie rozpraszały. Zadbaj również o odpowiednią postawę (dobre krzesło, biurko i oświetlenie) oraz przewietrz pokój. Odpowiednio przygotowane pomieszczenie wpłynie na Twoją koncentrację.

 

Skup się na jednym zadaniu. Zaplanuj naukę.

Interesuje Cię wiele zagadnień jednocześnie? Chcesz ogarnąć gramatykę, ale już czeka na Ciebie ulubiony hiszpański film albo też artykuł, który zaplanowałeś przeczytać? Tzw. multitasking nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego spróbuj zaplanować naukę, zanim rozpoczniesz działać. Jeśli masz problemy z odmianą czasowników, zaplanuj opanowanie danej partii materiału podczas pierwszej godziny. Przygotuj tylko takie książki i kserówki, nad którymi masz zamiar się skupić w tym czasie – pozostałe materiały odłóż poza zasięg Twojego wzroku.

 

Wycisz telefon. Odłącz się od mediów społecznościowych.

Na nic nam się nie zdadzą techniki relaksacji oraz dobrze uporządkowana przestrzeń do nauki, jeśli w jej trakcie zadzwoni nam telefon lub też przyjdzie powiadomienie z Facebooka. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie nie tylko wyciszenie telefonu, ale również wyniesienie go to innego pokoju na czas nauki, tak aby nie korciło nas po niego sięgać (a nuż dostaliśmy wiadomość, którą tak bardzo chcemy odczytać!).

Często jednak pracujemy przy pomocy komputera, szczególnie wtedy, gdy potrzebujemy dostępu do słowników online oraz innych źródeł informacji. Wtedy wciąż będzie nas kusiło otwarcie (mimochodem) Instagrama czy Youtube’a, a to już najbliższa droga do tego, aby kolejne 30 minut spędzić na oglądaniu vlogów i zdjęć. Aby tego uniknąć, polecam dość popularne programy blokujące rozpraszające nas strony na określony przez nas czas, dla przykładu Stay Focused (rozszerzenie Chrome) czy też Cold Turkey. Jeśli mimo to wciąż łączymy się do Internetu podczas nauki i zawsze coś nas rozprasza, odłączmy dostęp do Internetu aż do ukończenia pracy nad materiałem, korzystajmy za to z książkowych słowników lub  aplikacji multimedialnych, które możemy ściągnąć na komputer.

Brak komentarzy

Przejdź do dyskusji

Brak komentarzy

Nikt nie napisał jeszcze komentarza, możesz być pierwszy.

Twoje dane będą bezpieczne!Zarówno Twój adres e-mail, jak i pozostałe dane osobiste, nie zostaną przekazane osobom trzecim.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.